A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
Van, hogy igen és van, hogy nem. Attól függ, hogy külföldi vállalkozóként milyen tevékenységet végez a Szlovák Köztársaság területén. Másik szempont, hogy átruházhatja-e a hozzáadottérték-adó fizetési kötelezettséget a vevőre. Ha nem, a külföldi vállalkozónak van szüksége szlovák közösségi adószámra.
Amennyiben a vevő magánszemély, vagy nem hozzáadottérték-adó fizető, nem lehet rá átvinni az adófizetési kötelezettséget. A B2B szektorban sem mindig lehetséges ez. A lehetőségek és kötelességek nem ismerete, vagy helytelen megítélése akár komoly bírsággal is járhat a későbbiekben.
Na de honnan tájékozódjon a magyar vállalkozó, vagy a magyar könyvelő? Az alapokat megtudhatja ebből a cikkből. Minden témakörnél belinkeltem egy hosszabb, részletesebb cikket, amelyben az adott tevékenységre vonatkozó előírásokat boncolom.
A mostani cikk végén segítséget is felkínálok azoknak a vállalkozóknak, akik rájönnek, hogy nekik is szükségük van szlovák közösségi adószámra.
Termékértékesítés vásárokon, piacokon, fesztiválokon
Ha Szlovákia területén külföldi vállalkozás személyes jelenléttel terméket értékesít magánszemélyeknek (nem távértékesítés), akkor mindenképp szüksége van szlovák közösségi adószámra. A külföldi vállalkozás, mint értékesítő valójában egy közvetítő a vásárló és a szlovák adóhatóság között. Rá van bízva, hogy fizettesse meg a vevővel a DPH-t (szlovák ÁFA-t) és ezt a hónap végén továbbítsa az adóhatóság felé.
Ezen túlmenően még az adóhatósághoz online bekötött pénztárgépet is használnia kell a bevétel rögzítésére. Amennyiben az Ön vállalkozása piaci értékesítésben érdekelt Szlovákiában, olvassa el egy korábbi cikkemet, melyben megtalálja a részleteket.
Építőipari tevékenységet végez szlovák ingatlanon
Az építőipari munkáknál is az a mérvadó, hogy ki a megrendelő és rendelkezik-e Szlovákiában közösségi adószámmal. Viszont felmerülhet ebben az esetben egy csavar: amennyiben a magyar cég megrendelője olyan vállalkozás, amely Szlovákiában nem letelepedett, hiába lenne neki szlovák közösségi adószáma, nem ruházhatja át rá a hozzáadottérték-adó fizetésének kötelességét.
Lehet előnyös az is, ha önként jegyeztetné be magát a magyar építőipari cég Szlovákiában hozzáadottérték-adó fizetőnek. Nemcsak ennek előnyéről olvashat az építőipari témáról szóló cikkemben. Vagy letölthet egy kimondotta az építőipari tevékenységről készített ingyenes anyagot.
Láncügyletben vesz részt
A láncügylet magában egy bonyolultabb témakör. Ha több résztvevő van az értékesítési láncban, gyakran előfordul, hogy egy másik országban szükséges közösségi adószámmal rendelkeznie a résztvevőknek. A láncügyletről ebben a cikkben tud tájékozódni.
Kulturális rendezvényeket szervez Szlovákiában
A kulturális rendezvényekkel is hasonló a helyzet, mint a vásári, piaci értékesítésnél. Ha a magyar vállalkozás szervezi a rendezvényt Szlovákia területén itteni magánszemélyeknek, a magyar vállalkozás felel a hozzáadottérték-adó beszedéséért és továbbításáért a szlovák adóhatóság felé. A jegyek kibocsátásáról és további tennivalókról ebben a cikkben olvashat.
Képzéseket nyújt szlovák magánszemélyeknek
Ezeknél azt szükséges megkülönböztetni, hogy fizikálisan Szlovákia területén történik az oktatás, vagy online zajlik. Az első esetben hasonlóan szükséges eljárni, mint a vásárárusok teszik. Szlovák közösségi adószámot kell igényelni és az itt beszedett DPH-t be kell vallani és befizetni a szlovák adóhatóság felé.
Az online oktatásnál meg többféle szempontot szükséges figyelembe venni:
- meghaladja-e a Szlovákiából származó bevétel egy naptári évben a 10.000 eurot, vagy nem,
- átruházható-e a hozzáadottérték-adó fizetési kötelezettség a vevőre, vagy nem,
- kihasználja-e a magyar vállalkozás az One Stop Shop által nyújtott lehetőséget, vagy nem.
Ha Magyarországon jelentkezik az OSS rendszerbe, saját hazájában fogja intézni a Szlovákia felé fizetendő hozzáadottérték-adót. Ha ezt túl bonyolultnak tartja, önkéntesen választhatja akár azt a lehetőséget, hogy Szlovákiában igényel közösségi adószámot, és egy itteni szakember segítségével fogja benyújtani a hozzáadottérték-adó bevallást és az ellenőrző kimutatást. Ezzel párhuzamosan a Szlovák adóhatósághoz fogja fizetni a DPH-t (szlovák ÁFA-t).
A képzési szolgáltatásokra vonatkozó lehetőségekről részletesen ebben a cikkben tájékozódhat.
Webáruház által távolsági értékesítést folytat szlovák magánszemélyeknek
Webáruházak számára 2020. július 1-től lényegesen módosultak a távolsági értékesítés szabályi. Ha másik tagállamokba magánszemélyek felé értékesített termékek összértéke meghaladja egy naptári évben a 10.000 eurot, a másik ország hozzáadottérték-adóját szükséges felszámítani az értékesítésnél.
A vállalkozó eldöntheti, hogy csatlakozik az OSS rendszerhez és a saját hazájából fogja intézni a másik országokba fizetendő hozzáadottérték-adót. Vagy lehet olyan megoldás, hogy minden tagállamban, ahová értékesít vagy értékesíthet, ottani közösségi adószámot igényel.
Megteheti azt is, hogy Magyarországról csak Szlovákiába engedélyezi a weboldala által érkező megrendeléseket és a többi országból érkezőket letiltja. Ilyen esetben lehet, hogy egyszerűbb Szlovákiában folyamodni közösségi adószámért és itteni szakember segítségével közvetlenül a szlovák adóhatóság felé benyújtani az adóbevallást és befizetni a DPH-t (szlovák ÁFA-t).
Ha ezt a lehetőséget szeretné mérlegelni és jobban tájékozódni a témában, olvassa el a webáruházak üzemeltetőinek szánt összefoglaló cikkemet.
Segítséget ígértem Önnek még a cikk elején
A szlovák közösségi adószám megszerzésével és későbbiekben a szlovák adóbevallások elkészítésével és benyújtásával segíthetek Önnek egy erre irányuló szolgáltatásommal. Ezen a linken találja a leírását és itt tudja akár igényelni is a szolgáltatást.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárt küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2022.05.08.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.