A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
A napokban félreértelmezett hír terjedt a szlovák vállalkozási környezetben, miszerint az adóbevallások benyújtása elhalasztva június végéig. Ez nem így van. Az történt, hogy szerdán, március 18.-án a régi kormány elfogadott egy rendeletet, amely csupán némely szankciók elengedésére vonatkozik. Az is csak bizonyos feltételek betartása mellett. Olvassa tovább a részleteket!
Az adóbevallás benyújtásának határideje törvény alapján
Szlovákiában a személyi jövedelemadó bevallás és a társasági adó bevallás benyújtásának határideje alap esetben március 31. Ugyanezzel a határidővel kell a jövedelemadót és a társasági adót is befizetni.
A jelenleg kialakult helyzetben valószínűleg több szakembernek – könyvelőknek és adótanácsadóknak, nem áll módjában a fent említett határidőig elkészíteni a bevallásokat. Több vállalkozó meg nehezen tudná befizetni az adót. Már néhány éve a jövedelemadó törvény rendelkezései alapján (49.§) az adóhatóság felé tett nyilatkozattal el lehet halasztani az adóbevallás benyújtására vonatkozó határidőt.
Meddig lehet tehát benyújtani az adóbevallást?
Azok számára, akiknek nem kell elektronikusan tartani a kapcsolatot az adóhatósággal (munkavállalók, egyéb jövedelmek után adózók), a pénzügyi hatóság igazgatósága a kialakult helyzetre tekintettel, saját rendeletével lehetőséget adott arra, hogy ezek az adózók május 31.-ig nyújtsák be az adóbevallásukat. Ezzel a rendelkezéssel további óvintézkedéseket is bevezettek.
Azok az adózók, akik elektronikusan kommunikálnak az adóhatósággal, egy erre vonatkozó nyilatkozattal elhalaszthatják az adóbevallás benyújtásának határidejét. Fentebb belinkeltem a részleteket tartalmazó cikket.
A nyilatkozatban megadott időpont lesz az új határidő az adóbevallás benyújtására. Párhuzamosan a személyi jövedelemadót, illetve a társasági adót is ezzel a határidővel szükséges befizetni.
Az adóbevallás benyújtásának elhalasztása viszont nem minden esetben lehet előnyös.
A visszatérítendő adókülönbözetet mikor kapja meg a vállalkozás
Amennyiben az adózónak visszatérítendő adókülönbözete jelenik meg az adóbevallás végeredményeként, nyilván nem lenne előnyös számára, ha elhalasztaná a bevallás benyújtását. Ez vonatkozik egyaránt az egyéni vállalkozók személyi jövedelemadójára és a társasági adóra is.
A visszatérítendő adókülönbözetről az 563/2009 számú szlovák adórend rendelkezik. Az adókülönbözetet elsődlegesen más adónemben felmerült adótartozás törlesztésére számítja be az adóhatóság. Amennyiben nincs az adózónak semmilyen tartozása, az adóhatóság az adózó kérvénye alapján beszámítja a visszatérítendő adókülönbözetet a befizetendő adóelőleggel.
Másik lehetőség, hogy szintén az adózó kérvénye alapján visszautalja az adóhatóság a visszatérítendő adókülönbözetet a megadott bankszámlára. Ezt az adóhatóság a kérvény benyújtásától 30 napon belül köteles megtenni. Mivel a kérvény az adóbevallás részét képezi, így az adózó érdeke minél előbb benyújtani az adóbevallást, ha korábban szeretne hozzájutni a pénzéhez.
Az adóelőleg fizetésére is kihatással van a bevallás benyújtásának halasztása
Amennyiben az adózó adófizetési kötelessége az előző adóidőszakra vonatkozóan meghaladta az 5.000 EUR-t, negyedévente köteles adóelőleget fizetni. Amennyiben meghaladta a 16.600 EUR-t, havonta köteles adóelőleget fizetni. Ez persze nem ilyen egyszerű, mint itt most két mondatban leírtam.
Van némi különbség az egyéni vállalkozó és a cégek adóelőleg fizetése között. Ez abban rejlik, hogy az előlegfizetési időszak eltérően van meghatározva számukra.
Egyéni vállalkozó adóelőleg fizetése
Az egyéni vállalkozó előlegfizetési időszaka az adóbevallás benyújtásának határideje utáni következő nappal kezdődik. A következő adóidőszakra vonatkozó adóbevallás benyújtásának határideje napjával fejeződik be.
Ezek alapján mindenki mérlegelni tudja, hogy amennyiben eddig magasabb adóelőleget fizetett, mint a következő előlegfizetési időszakban fizetnie kéne, célszerű nem elhalasztani az adóbevallás benyújtásának határidejét. Fordított esetben viszont célszerű a halasztásról szóló nyilatkozatot időben benyújtani és jól megválasztani a benyújtásra vonatkozó új határidőt. Külföldről származó bevételek esetén lehet az új határidő akár szeptember 30.
Az egyéni vállalkozóknál az adóbevallás benyújtásának halasztása kihatással lehet a szociális biztosítóba fizetendő járulékokra is.
Társaságok adóelőleg fizetése
A cégeknél az adóelőlegfizetési időszak egyezik az adóidőszakkal. Ez így van az eltérő üzleti évben gazdálkodó cégeknél is.
Az adóbevallás benyújtásának határideje napjáig az utolsó ismert adókötelességből számítódik az előleg. Korábban írtam cikket a cégek adóelőlegének számításáról – kattintson a linkre.
Mivel a jövedelemadó és a társasági adó bevallás benyújtásának határideje el lett halasztva, értelemszerűen az előlegek fizetése is eddig az új határidőig a 2018-as adóbevallás alapján fizetendő.
Az egyéni vállalkozóktól eltérően lényeges különbség, hogy a cégek kötelesek kiegyenlíteni az előleget az adózási időszak elejétől visszamenőleg, amennyiben az adóbevallás után magasabb az előlegfizetési kötelességük. Így ha el is halasztják az adóbevallás benyújtásának határidejét és vele együtt az adó befizetésének a határidejét, a megemelkedett adókötelességen kívül az adóelőleget is fel kell tölteniük.
Fordított esetben meg természetesen a már befizetett magasabb előleget, esetleg a visszatérítendő adókülönbözetet is beszámíthatják a cégek a további előlegfizetési kötelességnél. Ebben az esetben az az érdekük, hogy ne kelljen már tovább magasabb adóelőleget fizetni.
Tehát mindkét esetben célszerű minél előbb benyújtani az adóbevallást halasztás nélkül.
Miről is szól az említett kormányrendelet?
A kései, azaz határidőn túli jövedelemadó bevallásokra kivetendő szankciók elengedését rögzítette a 2020. március 18.-án elfogadott 48/2020 számú kormányrendelet. Nézzük csak, hogy is van ez pontosabban?
Kétféle szankcióról lehet szó: az adóbevallás késedelmes benyújtásáért és a személyi jövedelemadó, illetve társasági adó késedelmes befizetésére kivetett szankciók.
Amennyiben az adózási időszak 2020.03.31.-el, 2020.04.30-al, vagy 2020.05.31.-el végződik és az adózó az adóbevallást benyújtja 2020.06.30-ig, az adót is befizeti 2020.06.30.-ig, az adóhátraléka megszűnik. A fent említett szankciókat az adóhatóság „formálisan” kiveti, de ezek 2021.01.01.-el elévülnek.
Fontos megjegyezni, hogy ez a rendelkezés nem tekinthető az adóbevallás benyújtására vonatkozó határidő meghosszabbításának. Az említett kormányrendelet csupán a késedelmi szankciók elévüléséről szól. Ennek feltétele a bevallás benyújtása és az adó maradéktalan befizetése 2020. június 30.-ig.
Adófelajánlásra is kihatással van a kései befizetés
Amennyiben az adózó nem nyilatkozik az adóbevallás benyújtására vonatkozó határidő halasztásáról, az eredeti határidő, azaz 2020.03.31. érvényes. Ezek alapján amennyiben az adót később fizetné be, nem kapná meg az általa kijelölt kedvezményezett a felajánlott adót.
Egyszerűen fogalmazva az ilyen adózóra úgy fog tekinteni az adóhatóság egészen 2020.12.31.-ig, mint aki időben nem tett eleget az adófizetési kötelességének.
A hozzáadottérték-adó különbözet visszafizetésére is kihatással lesz
Mivel a következő hónapokban a cash-flow az egyik legfontosabb tényező lesz a vállalkozásban, nem mindegy, hogy a DPH (szlovák ÁFA) különbözetet mikor kapja vissza a HÉA adóalany. A szlovák hozzáadottérték-adó törvény lehetővé teszi, hogy amennyiben az adózó teljesíti az alábbi feltételeket, a DPH bevallás benyújtására vonatkozó határidőtől számított 30 napon belül visszautalja az adóhatóság az adókülönbözetet. A feltételek a következők:
- havi gyakoriságú a hozzáadottérték-adó fizetés,
- több mint 12 hónapja hozzáadottérték-adó fizető az adóalany,
- az utolsó hat hónapban nem volt az adófizetőnek adótartozása, vámtartozása, illetve járulékfizetési tartozása.
Amennyiben nem nyilatkozna a jövedelemadó bevallásra, illetve a társasági adóbevallásra vonatkozó határidő elhalasztásáról az adózó, az adóhatóság úgy tekintene rá, mint aki időben nem tett eleget a kötelességeinek. Ezért nem élhetne a korábbi adókülönbözet visszafizetésével sem.
Hiteles információ-forrás
A fentiekben leírt információk egy részét a Szlovák Könyvelők Egyesülete oldalán közölte Martin Tužinský adószakértő. A cikk szlovák nyelven ide kattintva elérhető.
A könyvelők az egyesület honlapján találnak pontos és szakszerű információkat.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárat küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2020.03.22.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamiylen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.