A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
Minden naptári év elején az adózók első tennivalóik közé tartozik a gépjárműadó Szlovákiában. Mégpedig nem csak annak kiszámítása, hanem az adóbevallás benyújtása és az adó befizetése. Ezeket január végéig szükséges megoldani. A cikkben ahhoz adok támpontokat, hogy miket szükséges szem előtt tartani az adózónak.
…
…
Nem szükséges bejelenteni az autó használatát az adóhatóság felé
Ha az adózó egy gépjárművet a vállalkozási tevékenységéhez kezdi használni (legyen ez akár céges autó, akár a sajátja, vagy apósától vette kölcsön), sok egyéb gondja van, minthogy bejelenteni ezt a tényt az adóhatóság felé. Nincs is rá szükség, mert a bejelentési kötelezettséget már néhány éve törölték a törvényből. Az adózó valójában január elején átgondolja, milyen gépjárműveket használt a vállalkozáshoz az előző naptári évben és ezek adatait kitölti a gépjárműadó bevallás űrlapján.
Ne gondoljuk, hogy utólag már senki nem fogja megtudni, mikor milyen autót használtunk bevételszerzéshez. Ha a költségek között megjelent tankolás, karbantartási költségek, vagy a vállalkozás eszközei között szerepelt a gépjármű, ezek indokolják, hogy gépjárműadót fizessünk az adott hónapokra.
A vállalkozónak nem szabad elfeledkeznie azokról az esetekről sem, amikor a munkavállalóját kiküldte üzleti útra, amit a munkavállaló saját autójával tett meg. Az adott hónapban ez után a személygépkocsi után is gépjárműadót kell fizetni. Ez vonatkozhat az ügyvezető által használt magángépkocsira is.
A gépjármű használatának befejezését viszont jelezni kell
Egy adott gépjármű bevételszerzésre irányuló használatának befejezéséről adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé. Ez egyszerű módon történik. A bevallás űrlapján az adott gépjárműnél ki kell tölteni azt a dátummezőt, amelyik hónapban utoljára volt használva az autó bevételszerzésre. Például, ha augusztusban saját autójával volt kiküldetésen a munkavállaló, augusztus utolsó napját kell kitölteni az adóbevallásban, mint a gépjármű vállalkozásra használatának utolsó időpontját.
Vannak esetek, amikor egy erre a célra meghatározott nyilatkozat benyújtásával tudatjuk az adóhatóság felé, hogy tovább nem használjuk az autót vállalkozási célokra. Ilyen eset főképpen az, ha a tárgyév előtti évben a gépjármű decemberig volt használva és az adóbevalláson nem lett feltüntetve az autó vállalkozásra történő használatának befejezése. A tárgyévben viszont nem volt az autó bevételszerzési céllal használva.
Amennyiben a belinkelt nyomtatványon ezt nem közölnénk az adóhatósággal, nem lenne világos, hogy vajon az autót nem használtuk vállalkozási célra, vagy csupán elfelejtettük a gépjárműadót rendezni, ami persze szankcióval járna.
Milyen adatok szükségesek a gépjárműadó bevallás kitöltéséhez
A vállalkozás adatainak kitöltésén kívül a következőket szükséges közölni a gépjárműadó bevallásban:
A gépjármű első nyilvántartásba vételének időpontját – a nagy forgalmi engedélyben található ez az adat. Azért fontos, mivel ettől az időponttól számítódik a jármű kora, ami meghatározó a kedvezmények, azaz adó mértékének meghatározása szempontjából.
Adófizetési kötelesség kezdetének és végének időpontját – például az említett alkalmazotti kiküldetésnél az adott naptári hónap első és utolsó napját. Általában január 1-től december 31-ig.
Gépjármű besorolását – L, M, N, vagy O, ami szintén a nagy forgalmi engedélyből kiolvasható.
A jármű forgalmi rendszámát.
Gépjármű teljesítményének meghatározását – hengerűrtartalom a személygépkocsiknál, elektromos járműveknél teljesítmény kW-ban, tehergépkocsiknál a jármű tömege tonnában kifejezve és a tengelyek száma.
Az adózó törvény szerinti meghatározását – a jármű tulajdonosa, üzemeltetője, használója, illetve a munkáltató.
A gépjárműadó fizetésétől mentesülnek
A következőknél használt járművek mentesülnek gépjárműadó fizetési kötelezettség alól:
a) diplomáciai és konzuli képviseleteknél, ha a viszonosság biztosított,
b) sürgősségi egészségügyi szolgálat, bányamentő-, hegyimentő-, légimentő- és tűzvédelmi jármű,
c) közérdekű szolgáltatási szerződés alapján szállítást végző menetrend szerinti személyszállításnál használt gépjármű,
d) kizárólag mezőgazdasági termelésben és erdőtermelésben használt gépjárművek.
Adó mértéke és kedvezmények
Az éves adó mértéke a 361/2014 számú gépjárműadó törvény mellékletében található táblázatokban lelhető járműtípus szerint – személygépkocsi, teherautó vagy pótkocsi.
Az éves gépjárműadó kulcsa újabb jármű esetén 15, 20 vagy 25 százalékkal csökken. Ezzel szemben egy régebbi járműnél az adókulcs 10%-kal, vagy akár 20%-kal nő. A szabály az, hogy minél régebbi a jármű, annál magasabb az éves adókulcs. Kivételt csak az O4 kategóriás haszongépjárművek képeznek, amelyeknél az éves adókulcs a jármű korától függetlenül 60%-kal csökken.
Ezt követően ez a korrigált (csökkentett vagy emelt) adókulcs 50%-kal tovább csökkenthető a jármű meghajtásától függően. Ez a további csökkentés a hibrid motoros és hibrid elektromos járművekre, a sűrített vagy cseppfolyósított földgázzal (CNG vagy LNG) hajtott járművekre és a hidrogénüzemű járművekre vonatkozik.
Az adómérték 50%-os mérséklésére jogosult az adózó abban az esetben is, ha a járművet az adott adózási időszakban legalább 60 alkalommal kombinált szállítás keretében használja.
Adózási időszak és az adóbevallás benyújtásának módja
A gépjárműadó számításánál az adózási időszak naptári év. Az adóbevallást a tárgyi évet követő évben január 31-ig szükséges benyújtani az adóhatósághoz. Mivel a vállalkozók az adóhatósággal már kizárólag elektronikusan kommunikálnak, a gépjárműadó bevallást is csak elektronikus formában lehet benyújtani.
Tapasztalataim szerint a nyomtatvány picit bonyolult, de szépen vezet bennünket. Beépített ellenőrzéseknek köszönhetően nem nagyon lehet hibázni, ha követjük a kitöltési útmutatót.
Gépjárműadó befizetése és adóelőleg a következő időszakban
A gépjárműadót az adóbevallás benyújtásának határidején belül kell megfizetni, azaz következő év január 31-ig. Figyeljünk arra, hogy a gépjárműadónál is a megfelelő bankszámlát használjuk. Ez nem azonos a társasági adó bankszámlájával, vagy a hozzáadottérték-adó bankszámlájával. Az éves szintű adóbefizetésnél a közlemény 1700992023.
Gépjárműadónál is előfordulhat előlegfizetési kötelezettség. Az adóelőleg a becsült adóból számított befizetés, amelyet az adózó köteles az adózási időszakban megfizetni.
Nem fizet adóelőleget az az adózó, akinek becsült adója nem haladja meg a 700 eurót, valamint az az adózó, akinek az adózási időszakban először keletkezik adófizetési kötelezettsége.
Az az adózó, akinek becsült adója meghaladja a 700 eurót, de nem haladja meg a 8.300 eurót, az adózási időszakra negyedévente adóelőleget köteles fizetni, a becsült adó egynegyedének erejéig. A negyedéves adóelőleg az adott naptári negyedév végéig esedékes.
Az az adózó, akinek a becsült adója meghaladja a 8.300 eurót, az adóidőszakra havi adóelőleget köteles fizetni, a becsült adó egy tizenkettedének erejéig. A havi adóelőleg az adott naptári hónap végéig esedékes.
Szankciók
A gépjárműadóval kapcsolatban különösen az alábbi szankciók érinthetik a vállalkozót:
- az adóbevallás előírt határidőn belüli benyújtásának elmulasztása miatti bírság (30 eurótól 16 000 euróig),
- késedelmi kamat, ha a gépjárműadót az előírt határidőn belül nem fizetik meg.
…
…
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárt küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2024.01.08.
.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.