A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
Egyre gyakrabban jönnek magyar építőipari cégek Szlovákiába építeni, illetve különböző építőipari szolgáltatásokat nyújtani.
Teljesítés helye Szlovákia
A harmonizált hozzáadottérték-adó előírásai alapján az ingatlanon végzett munkák teljesítési helye abban az országban van, amelyben az ingatlan található.
Ezért érdemes a magyar vállalkozóknak és a könyvelőiknek a Szlovákiában végzet építőipari munkák esetén tájékozódni a szlovák hozzáadottérték-adó törvény rendelkezéseiről. A hozzáadottérték-adó szlovák megnevezésének rövidítése „DPH”, magyar megfelelője az ÁFA.
Kinek és miért fontos regisztrálni DPH fizetésre
Első sorban azt kell megvizsgálni, hogy a megrendelő magánszemély, vagy cég, amely hozzáadottérték-adó fizetésre regisztrált.
Ha a megrendelő szlovák cég, amely teljes körű DPH fizető Szlovákiában, további lehetőségeket kell figyelembe venni:
- Amennyiben generálkivitelezőként vagy fővállalkozóként jön a magyar építész cég Szlovákiába tevékenykedni, érdemes számára önként is regisztrálódni hozzáadottérték-adó fizetésre.
- Ha Szlovákia szemszögéből külföldi kivitelező alvállalkozójaként (tehát ha a fővállalkozó is külföldi, nem feltétlenül magyar cég) jön szlovákiai ingatlanon tevékenykedni a magyar alvállalkozó, törvényből kifolyólag köteles regisztrálódni DPH fizetésre. Szintén visszaigényelheti az általa vásárolt anyagokból és az általa igénybevett szolgáltatásokból a kifizetett DPH-t.
- Amennyiben a munkálatok kezdete előtt kirendeltséget vagy fióktelepet hoz létre Szlovákiában, ennek a külföldi személy szervezeti egységének is előnyös önként regisztrálni DPH fizetésre közvetlenül a cégbejegyzés után.
A megrendelő magánszemély
Amennyiben magánszemély a megrendelő, a magyar kivitelezőnek mindenképp Szlovákiában kell DPH fizetésre regisztrálni.
Így tehát a magánszemélynek nyújtott építőipari szolgáltatások esetén a teljesítés értékéhez fel kell számolni a 20% DPH-t és ezt a következő hónapban be kell vallani és be is kell fizetni a szlovák államkasszába.
Ebben az esetben is visszaigényelheti a magyar vállalkozó az általa vásárolt anyagokból és az általa igénybevett szolgáltatásokból a kifizetett DPH-t.
Belföldi fordított adózás az építőiparban
Szlovákiában is bevezették 2016. január 1.-től a fordított adózást az építőiparban. Ez a rezsim két Szlovákiában hozzáadottérték-adó fizetésre regisztrált vállalkozás közötti építőipari tevékenységnél érvényesül, hasonlóképpen, de nem teljesen ugyanúgy, mint Magyarországon.
Ki segít a magyar vállalkozónak megoldani ezeket a tennivalókat
Amennyiben az olvasottak alapján úgy döntene, hogy Önnek is szüksége van szlovák adóregisztrációra, tudok Önnek segíteni. Erre a linkre kattintva eljut egy automatizált regisztrációs folyamathoz, amelyben megtalálja és megkapja a további információkat.
A témához kapcsolódó cikkek:
Építőipari szolgáltatások Szlovákiában – 2.rész
Építőipari szolgáltatások Szlovákiában – 3.rész
Építőipari szolgáltatások Szlovákiában – 4.rész
Építőipari szolgáltatások Szlovákiában – 5. rész
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz hozzájutni,
itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárat küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2017.09.11.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamiylen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.