A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
A 15%-os szlovák társasági adó mértékkel először 2020-ban kalkulálhatunk. Ez azt jelenti, hogy 2021 tavaszán benyújtandó adóbevallásban számolhatunk vele. Arra az adóidőszakra vonatkozik, amely 2020.01.01.-től, illetve ez után az időpont után kezdődik, például eltérő gazdálkodási időszaknál. Az egyéni vállalkozók és a kis cégek is élhetnek a lehetőséggel.
A cikk tartalma csupán a 2020-as adózási időszakra vonatkozik. 2021-ben mások a feltételek, melyekről ebben a cikkben olvashat: Sok kisvállalkozóra nem vonatkozik a 15 százalékos adókulcs 2021-ben
Szlovák jövedelemadó törvény
Szlovákiában egy jövedelemadó törvény (595/2003 sz.) rendelkezik a munkavállalók jövedelmének adózásáról, az egyéni vállalkozók jövedelmének adózásáról, a gazdasági társaságok és civil szervezetek jövedelmének adóztatásáról.
Ki élhet ezzel a lehetőséggel
A 15% adókulcs csupán a vállalkozási tevékenységből származó jövedelmekre vonatkozik. Élhetnek a lehetőséggel társaságok, az egyéni vállalkozók és az egyéb gazdasági tevékenységet végző természetes személyek. Amennyiben a természetes személynek más típusú jövedelme is van (pl. munkaviszony, bérbeadás), illetve egyéb jövedelme, ezekre továbbra is a 19%, illetve a 25% adókulcs vonatkozik.
A munkavállalók ez által hátrányos helyzetbe kerülnek, mivel az ő jövedelmük magasabb adókulccsal van terhelve.
A 15% adókulcsot a korábbi elhatárolt adóveszteség levonása után érvényesíthetik egyaránt a jogi személyek és a természetes személyek.
A 15% adókulcs érvényesítésének alapfeltétele, hogy a vállalkozás jövedelme az adózási időszakban nem haladhatja meg a 100.000 EUR-t. Amennyiben ezt az értékhatárt túllépné, a hagyományos adókulcsok érvényesítendők az egész adóalapra, nem csak a 100.000 EUR feletti összegre. Tehát nem progresszív jellegű ez az adómérték. Egyetlen euro különbség a bevételnél nagy ugrást okozhat a végső adókötelesség összegénél.
A 2020-ra vonatkozó személyi jövedelemadóról részletesen ebben a cikkben írtam.
2020-ban fizetett adóelőleg mértéke
Mivel 2020-ban még nem ismert, hogy az egész éves gazdálkodás folyamán mennyi is lesz az éves szintű bevétele a vállalkozásnak, ezért az adóelőleg kiszámításánál még a korábbi adómértéket kell figyelembe venni. Ez azt jelenti, hogy a társasági adó előleg kiszámításánál 21% adókulccsal kell számolni. Egyéni vállalkozók esetében meg 19% adókulccsal.
Megéri-e párhuzamosan több céget létrehozni?
Megjelentek spekulációk az körül, hogy vajon érdemes lenne-e több céget létrehozni és párhuzamosan működtetni. Persze a bevétel egyiknél sem haladná meg a 100.000 EUR-t.
Ennek egyik akadálya, hogy a természetes személy csupán két „egyszemélyes” korlátolt felelősségű társaság tulajdonosa lehet.
Másik megfontolandó dolog, hogy minden egyes cégnek külön kéne számvitelt vezetni, havi DPH (szlovák ÁFA) bevallást benyújtani, éves beszámolókat készíteni. A munkavállalók körüli adminisztráció is duplájára, illetve többszörösére növekedne az újonnan létrehozott cégek számának függvényében. Nincs kizárva, hogy végén az adminisztrációs költségek többe kerülnének, mint a megspórolt 6% adó.
Más szempontokra is figyelni kell – például a cég gazdasági tartalmára. Adóelőny szerzése, mint a 15%-os adókulcs, nem lehet egy cég alapításának a fő oka.
A szlovák adórend is rendelkezik arról (6.§ 3. bekezdés), hogy az olyan típusú adókötelezettség kerülése esetén, amelynek nincs valós vállalkozási alapja, az esetleges előnyökre az adókezelés során nincs tekintettel az adóhatóság. Ez alapján a következőket lehet levonni:
- Amennyiben a vállalkozó több gazdasági egység által vállalkozna (pl. két KFT, vagy KFT+EV), és mindkettőnek megvan a létjogosultsága (pl. különböző projektek megvalósítása), megfelelő érveléssel az adóhatóság nem tarthatja az ilyen modellt szándékos adókerülésnek.
- Viszont amennyiben ugyanazt a tevékenységet végzi több vállalkozásban ugyanaz a tulajdonos, vagy tulajdonosi kör, az adóhatóság ezt adókerülésnek minősítheti. Annál inkább történhet így, ha a cégeknek nincs alkalmazottjuk, vagy még irodájuk sem. Azon túlmenően, hogy az adóhatóság utólagosan kiveti az adókülönbözetet szankciókkal együtt, büntetőjogi következményei is lehetnek az ilyen modellnek.
A gyakorlatban egy olyan kis cégnél, amely nem éri el a 100.000 EUR éves forgalmat, a 6%-os adókulcs-csökkentés nem jelent nagymértékű megtakarítást. Ez a megközelítés visszatarthatja a vállalkozókat a nem éppen biztonságos több cégre történő „diverzifikálástól”.
A kereskedelmi törvénykönyv is tiltja az ügyvezetőnek, hogy több cégben ugyanazt a tevékenységet folytassa.
Nem utolsó sorban fennáll az is, hogy ezt az adózási „rendszerbontó” rendeletet a következő évben módosíthatják. Ilyen esetben meg kéne szüntetni az új cégeket, vagy egybeolvasztani, ami újabb költségekkel és gondokkal jár.
Több cég működtetésének előnyei
Olyan esetben érdemes létrehozni másik céget, amennyiben minden cégnek más a fő tevékenysége. Például az egyik cég ingatlan bérbeadással foglalkozik, a másik vállalkozási tanácsadással, a harmadik meg kiskereskedelmi tevékenységgel. A több cég létezése lehetővé teszi a kockázat diverzifikálását. Így ha az egyik cég nehézségekkel küzdene, vagy netán végelszámolás alá kerülne, a többi vállalkozást ez nem érintené.
Kapcsolt vállalkozás
Nem utolsó sorban fennáll az is, hogy amennyiben több cégnek ugyanaz a tulajdonosa, vagy tulajdonosi köre, a vállalkozások kapcsoltak lesznek. A szlovák előírások szigorúbb feltételek mellett írják elő a transzferár nyilvántartások készítését. Ez a kötelesség is további terhet vonna maga után, amennyiben a vállalkozó több cégre osztaná a tevékenységét.
Amennyiben a vállalkozó abban gondolkozik, hogy adóoptimalizálás (adócsökkentés) céljából másik vállalkozást is létrehozna, mindenképp forduljon szakemberhez és ezt az ötletet minden összefüggéssel együtt vizsgálják meg együtt.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárat küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2020.05.31.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.