A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
Az Intrastat SK rendszer olyan statisztikai felmérések rendszere, amely lehetővé teszi az EU-tagállamok közötti árukereskedelemre vonatkozó adatok gyűjtését, feldolgozását és szolgáltatását. Ez Szlovákia viszonylatában a Szlovák Köztársaság és a tagállamok közötti áru-beérkezés és áru-kiszállítás statisztikai felmérését jelenti.
A 2022-re vonatkozó Intrastat SK adatszolgáltatás lényeges változásai közé tartozik a küszöbértékek emelése és az üzleti partner HÉA számának feltüntetése.
Honnan ered az új szabályozás
Az európai vállalkozási statisztikákról szóló, 2019. november 27-i európai parlamenti és tanácsi (EU) 2019/2152 rendelet bevezeti az EU-n belüli kiszállításra (exportra) vonatkozó mikro-adatok kötelező cseréjét és az erre az áru-áramlásra vonatkozó új adatelemek kötelező gyűjtését. Az említett EU rendeletet kiegészíti még a (EU) 2020/1197 számú végrehajtási rendelet.
A külkereskedelmi statisztikákra vonatkozó rendelkezéseket 2022. január 1-től kell alkalmazni. Ezeket a változtatásokat annak érdekében vezették be, hogy az adatszolgáltatók új adatelemeket jelentsenek önkéntes alapon a 01/2021-es jelentési időszaktól kezdve, a 01/2022-es jelentési időszaktól pedig kötelező jelleggel.
Mi változik 2022-ben?
Jelentős változásnak számít a származási ország feltüntetése és üzleti partner hozzáadottérték-adó számának feltüntetése nem csak az EU-n belüli beérkezési tagállamban, hanem újonnan a kiszállítás vonatkozásában is.
Az említett változás az XML formátumú fájlok módosítását, valamint az adatok Intrastat SK alkalmazásba történő importálása formátumának módosítását is igényli. Nyilván a jobb számviteli programok ezeket a módosításokat beépítik a szoftverbe, ezzel is könnyítve a könyvelők és más felhasználók dolgát.
Az Intrastat SK rendszerbe nem minden, a Szlovák Köztársaság és az EU tagállamai között árut értékesítő gazdálkodó szervezet küldi az adatait. A tagállamok minden évben meghatározzák azokat a küszöbértékeket, amelyek alatt a gazdálkodó szervezetek mentesülnek az információszolgáltatás alól.
Adatszolgáltatási küszöbértékek
A gazdasági szervezet a naptári év azon hónapjától köteles Intrastat adatszolgáltatást teljesíteni, amikor az előző tizenkét havi Intrastat jelentésének, vagy annak hiányában áfa-bevallásában szereplő közösségi beszerzésének, illetve közösségi értékesítésének összesített értéke meghaladja az adatszolgáltatási küszöbértéket.
2022-ben módosulnak az adatszolgáltatási küszöb értékek:
- EU-n belüli beérkezésnél 1.000.000 EUR,
- EU-n belüli kiszállításra vonatkozóan 1.000.000 EUR.
Ezek a küszöbértékek nem vonatkoznak a mezőgazdaságra és az élelmiszeriparra. Az említett ágazatoknál maradnak az eddig érvényes küszöbértékek – 200.000 EUR a beérkezésnél és 400.000 EUR a kiszállításnál.
A Szlovák Köztársaságban hozzáadottérték-adó fizetőként bejegyzett társaság köteles Intrastat SK jelentést benyújtani, ha az EU-n belüli beérkezés (import) és/vagy kiszállítás (export) értéke meghaladja a mentességi küszöböt. Minden cég önállóan figyeli a bejelentési kötelezettség keletkezését.
Adatszolgáltatási kötelezettség megítélése
A 2022. évi adatszolgáltatási kötelezettség meghatározásakor az EU-n belül beérkeztetett és/vagy kiszállított áruk értékét kell figyelembe venni a 2020. október 1. és 2021. szeptember 30. közötti időszakban.
Bejelentési kötelezettség 2022 folyamán is felmerülhet az eddig nem adatszolgáltató vállalkozás számára, mégpedig a 2022 eleje óta az EU-n belül beérkeztetett és/vagy kiszállított áruk összesített értéke alapján.
A jelentési kötelezettség meghatározásához beszámítandó minden tranzakció, beleértve az ingyenes szállítást, a szerződéses feldolgozást, és a visszaküldést is.
Megnevezések is változnak
Az „import” kifejezés helyett a „beérkezés” (szlovákul „prijatie”), ill. az „export” kifejezés helyébe a „kiszállítás” (szlovákul „odoslanie”) kifejezés lép.
Ezeket a megnevezéseket, hasonlóan, mit sok más szakkifejezéseket is megtalálja az általam készített kis szakszótárban, amit ingyenesen letölthet erről a linkről. Már több mint 1200 olyan kifejezést tartalmaz, amelyekkel a szlovák vállalkozásával kapcsolatban találkozhat.
További változások
A ügyletkódok jegyzéke is jelentős változáson megy keresztül 2022-től. Például az OSS módban vásárolt árut 2021.07.01-től 2021.12.31-ig a 19-es kóddal szükséges jelenteni, de 2022-ben viszont már 12-es kóddal.
Továbbá a kis küldemények értékét (ezek egyszerűsített módon jelentendők) 1000 euróra (az ún. konszignációs küszöbértékre) emelték.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárt küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2022.01.02.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.