A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
A szlovák személyi jövedelemadó 2025-re vonatkozó értékhatárai és számításának feltételei ismét változnak. Ez minden évben így van főképpen a létminimum összegének változása miatt. Erről írtam egy korábbi cikkemben és megígértem, hogy részletesen kitérek a gyermekekre érvényesíthető adóbónusz új feltételeire.
Gyermekekre érvényesíthető adóbónusz
Magyar szóhasználat szerint Szlovákiában ezt neveznénk családi kedvezménynek. Egységes legyen-e minden gyermekre, vagy legyen eltérő? Aki keveset keres, magasabb támogatást élvezzen? Vagy éppen fordítva – akinek magasabb a jövedelme, így több adót fizet, érvényesíthessen magasabb kedvezményt? Erre különbözhet a véleményünk.
Ha egy mondatban kéne összefoglalnom – aki keveset keres, nincs miből érvényesíteni az adókedvezményt, akinek meg magas a jövedelme, annak már nem jár.
2025-től jelentősen csökken az adóbónuszként érvényesíthető összeg. De nézzük egyenként, mi változott az eddig is nagyon bonyolult szabályozásban.
Az általános feltételek nem változnak
Csak az aktív jövedelemből számított személyi jövedelemadónál érvényesíthető a családi kedvezmény. Ez azt jelenti, hogy csupán a munkaviszonynál és a vállalkozás során elért jövedelemnél számolhatunk a gyermekekre vonatkozó adóbónusszal.
Az adóbónusz összege csökkenti az adózónál az említett forrásokból számított személyi jövedelemadót, illetve adóelőleget.
Az adózó kétféleképpen igényelheti a gyermek után járó adókedvezményt:
- havi szinten, amennyiben munkabért kap,
- éves szinten adóbevallás által, amennyiben vállalkozásból, vagy más önállóan végzett gazdasági tevékenységből származik a bevétele.
Az adókedvezmény érvényesítésének előfeltétele a jogosultságot megalapozó valamennyi feltétel teljesülése. A jogosultság bizonyításáról és arról, kit tekint a törvény „eltartott gyermeknek”, írtam részletesen egy korábbi cikkemben.
Csökkentették a gyermekek korhatárát
Míg 2024 végéig a gyermek 25 éves koráig jogosult az adózó eltartott gyermekei után adókedvezményre, addig 2025 januárjától csak a gyermek 18 éves koráig érvényesítheti az adóbónuszt. Persze feltéve, ha megfelel a többi kritériumnak.
Kevesebb lesz az adóbónusz alap-összege
Amíg a gyermek nem tölti be a 15-ödik életévét, a szülő legfeljebb 100 euro adókedvezményt érvényesíthet havi szinten. 15 év felett, egészen 18 éves koráig csak 50 eurot érvényesíthet. Természetesen, ha több gyermeke van az adózónak, annyiszor élhet ezzel a jogával.
Csak említést teszek arról, hogy 2024 végéig a gyermek 18 éves koráig érvényesíthető legfeljebb 140 euro adóbónusz havi szinten, 25 éves korig meg 50 euro.
Az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők mégis jobban járnak
Mégpedig azért, mert az említett összegekkel csak abban az esetben csökkentheti az adózó a fizetendő adóját, ha a részleges adóalapból meghatározott szorzóval számított összeg magasabb, mint a gyermekekre érvényesíthető adóbónuszok összege.
A szorzókat százalékban határozza meg a törvény, és ezeket emelték 2025-től:
Hány kiskorú gyermeke van az adózónak | Részleges adóalap szorzója százalékban – 2024 | Részleges adóalap szorzója százalékban – 2025 |
1 | 20% | 29% |
2 | 27% | 36% |
3 | 34% | 43% |
4 | 41% | 50% |
5 | 48% | 57% |
6 és több | 55% | 64% |
Példa által mutatom be,
hogy számítják 2025-ben az adóbónuszt. Az adózónak 3 gyermeke van. Bruttó bére havi 1.200 euro. Ebből levonásra kerülnek a járulékok, melyek összességében 160,80 eurot tesznek ki. Így kapjuk a részleges adóalapot, mely 1.039,20 euro. A fenti táblázatból kiolvassuk, hogy 3 gyermeknél a részleges adóalap 43 százalékáig érvényesítheti az adóbónuszt, tehát legfeljebb 446,86 eurot.
A gyermekek 10, 12 és 16 évesek. Tehát 100+100+50=250 euro lesz összességében a kiszámított adóbónusz. Az adózó teljes mértékben érvényesítheti az adóbónuszt a fizetendő adójából. Annak ellenére, hogy az adózó havi adóelőlege 108,05 euro, érvényesíthet 250 euro adóbónuszt. Tehát 141,95 eurot kap az államtól.
Amennyiben az adózónak 816 euro bruttó bér lenne a jövedelme, a részleges adóalap 706,66 euro. 2024-ben csak 34 százalékkal számolhat, ami 220,83 euro. És csak ennyi adóbónuszt érvényesíthet. 2025-ben viszont 43 százalékkal számolhat, ami 303,86 euro. Tehát 2024-ben nem lenne jogosult az egész adóbónuszra, de 2025-ben már az egész 250 eurot érvényesítheti.
A nagyon magas jövedelemmel rendelkezők viszont felejtsék el ezt az adókedvezményt
Ha az adózó 2025-ben 25.740 eurónál magasabb részleges adóalapot ér el, minden gyermek után az adókedvezmény az elért adóalap és a 25.740 euró közötti különbözet 1/10-ével csökken.
Azok a munkavállalók, akiknek a havi bruttó bére 2025-ben meghaladja körülbelül a 2.480 eurót, csak fokozatosan csökkentett adókedvezményre jogosultak. Azok a munkavállalók, akiknek a havi bruttó bére meghaladja körülbelül a 3.630 eurót, elvesztik a jogot bármilyen mértékű adóbónuszra.
Megtörténhet, hogy a korábban érvényesített adóbónusz egy részét vissza kell fizetni
Amennyiben az adózó jövedelme nemsokkal a fentebb említett határ alatt van, és pl. decemberben kapna a munkáltatójától egy jelentős prémiumot (jutalmat), csalódhat. Mivel a naptári évben összességében a jövedelme túllépné a fentiekben említett jövedelemkorlátot, újra át kell számolni az adóbónuszra való jogosultságot. Így történhet, hogy a gyermekeire minden hónapban érvényesített adóbónusz egy részét levonják a következő fizetéséből.
Ha szükséges, a házastárs jövedelmét is be lehet számítani az adóbónusz teljes mértékű érvényesítéséhez
Ha az adózó jövedelme nem elég magas az adókedvezmény alapösszegének teljes mértékű kihasználásához, a 2025. évre vonatkozó adóbevallás benyújtásakor a házastárs részleges adóalapja is bevonható az adóbónusz teljes mértékű alkalmazásához.
Ez a lehetőség nem megadott havi szinten, sem a munkáltató által elvégzett éves adóelszámolás által. Kizárólag az A vagy B típusú személyijövedelemadó bevallás adóhivatalhoz történő benyújtásakor lehet összességében magasabb adókedvezményt érvényesíteni a házastárs által elért jövedelemre is.
Ha az adózónak külföldről is származik bevétele, nem biztos, hogy jogosult az adókedvezményre
Továbbra is érvényes, hogy külföldi állampolgárok csak abban az esetben jogosultak a gyermekeikre adóbónuszt érvényesíteni, ha a szlovák munkáltatójuktól kapott jövedelmük meghaladja az egész világból származó jövedelmük 90 százalékát.
Csakhogy 2025-től ugyanez a szabály vonatkozik a szlovák munkavállalókra is. Amennyiben külföldről is származik bevételük, a gyermekekre vonatkozó adóbónuszt csak abban az esetben érvényesíthetik, ha a Szlovákiában elért jövedelmük meghaladja az összes jövedelmük 90 százalékát. Így már egyforma szabályok vonatkoznak a külföldi és a belföldi adózókra.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárt küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2024.12.02.
Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.