A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
Az adórend módosítása által bevezetésre kerül 2018-ban Szlovákiában az adó-megbízhatósági mutató (szlovákul „index daňovej spoľahlivosti”).
Az adó-megbízhatósági mutató meghatározása törvény által
Az adórend 2018-as módosításában találjuk e mutató meghatározását következőképpen:
Az adó-megbízhatósági mutató alatt az adózó minősítése értendő a pénzügyi hatóság felé teljesített kötelességei alapján az adórend rendelkezései értelmében, illetve egyedi szabályok értelmében.
Tehát a korábbi adóügyi fegyelem alapján minősíti az adóhatóság az adózót – legyen az egyéni vállalkozó, egyszemélyes KFT vagy akár nagy részvénytársaság, természetesen a vállalkozás különböző nagyságára tekintettel.
Mit jelent ez a gyakorlatban
Lényeges, hogy ez a minősítés az adóalany értékelését jelenti az adóhatóság belső kritériumai alapján. A nyilvánosság számára az első időszakban nem lesz elérhető az egyes adóalanyok besorolása, mivel bizonyos értelemben az adótitok vonatkozik rá. Csupán az adóalany szerezhet tudomást a saját minősítéséről.
A besorolás a pénzügyi hatóság belső értékelése alapján történik. A konkrét eljárást külön szabály fogja előírni.
Az adó-megbízhatósági mutató a jövedéki adóalanyokra is vonatkozik, de nem vonatkozik a vámra. Annak ellenére, hogy a jövedéki adók kezelése a vámhatóság hatásköre alá tartozik, a jövedéki adóalanyoknak is az adóhatóság fogja kezelni és kiküldeni a besorolásukról szóló információt, nem a vámhatóság.
Három fokozatú minősítés
Az eddig elérhető információk alapján 3 fokozatra lesznek besorolva az adózók:
- megbízható adózó
- kevésbé megbízható adózó
- megbízhatatlan adózó
Minden adó-megbízhatósági fokozat bizonyos típusú előnyökkel fog járni. Ezek az előnyök a jelenleg érvényes anyagi-jogi szabályok alapján lesznek megalkotva, tehát az egyes adózási, számviteli szabályok és az adórend alapján.
Néhány példa a besorolási kritériumok közül
Például az adózó valamelyik adó-megbízhatósági fokozatba történő besorolására ilyen kritériumok is hatással lesznek:
- adó- és vámfizetési fegyelem,
- az egyes adóbevallások, jelentések, áttekintések határidőn belüli benyújtása,
- nullás vagy csak minimális adóhátralék,
- volt-e az adózóval szemben az elmúlt 5 évben indítva adó-végrehajtási eljárás,
- az eddigi adóellenőrzések eredményei.
Különös adózási szabályok az egyes minősítéseknél
Az egyes adó-megbízhatósági fokozatokhoz különös adózási szabályokat állít össze jelenleg a szlovák pénzügyi hatóság igazgatósága.
A „különös adózási szabályok” bizonyos előnyöket jelenthetnek az adózók számára. Olyan előnyökről lehet szó, amelyeket a jelenlegi jogszabályok is lehetővé tesznek, például:
- a DPH visszaigénylése esetén az adó korábbi visszafizetése, nem csak a törvényben megadott 30 nappal a következő adóidőszakra vonatkozó adóbevallás benyújtásának határideje után,
- a DPH visszaigénylése esetén az adó visszafizetése adóellenőrzés nélkül,
- a jövedelemadó vagy gépjárműadó többlet korábbi visszautalása, nem csak a törvényben megadott 40 nappal a bevallás benyújtása után,
- az adóelőlegek törvényben előírtakhoz képest eltérő fizetésének engedélyezése, tehát alacsonyabb összegben,
- nem pénzbeli jellegű szabálysértés esetén a szankció elengedése – például 1-3 napos késéssel benyújtott adóbevallásnál, jelentésnél, áttekintésnél,
- bírság esetén ez a kiszabható tartomány alsó határán legyen megállapítva,
- ritkább adóellenőrzés,
- közvetlenebb kommunikáció az adóhatósággal.
Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárat küldök.
Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2018.07.30.