A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.
A munkaidőkeret olyan törvényes lehetőség a munkáltató részére, amely alapján eltérhet az általános munkarendtől. A munka mennyiségéhez tudja igazítani és egyenlőtlenül beosztani a munkaidőt.
Nem azonos az egyenlőtlen munkabeosztással, sem a rugalmas munkaidővel.
A munkaidőkeret bevezetése a járvánnyal kapcsolatos korlátozások idején is lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy a pillanatnyi igényeknek megfelelő munkamennyiséget oszthatnak ki az alkalmazottaknak. A munkavállalók így állandó jövedelemmel rendelkeznek, és nem kell aggódniuk munkahelyük elvesztése miatt.
Azonban a munkaidőkeret bevezetésével is fontos egyértelmű szabályokat meghatározni, és lehetővé tenni az alkalmazottak számára a munka és a magánélet összeegyeztetését. Ehhez adott keretet a szlovák Munka Törvénykönyve 2015-től.
Nyilván nem minden foglalkoztatási formánál alkalmazható. Például a távmunkánál, illetve az otthon végzett munkánál nem látom értelmét.
A cikk további tartalmából
Munkaidő és pihenőidő
Járvány idején is sikeresen alkalmazható
Egyenlőtlen munkaidő-beosztás
Hogyan működik a munkaidőkeret
Túlóra a munkaidőkeret alkalmazása során
Rugalmas munkaidő
Példák a munkaidőkeret alkalmazására
A cikk folytatása a Prémium tartalom része.
Amennyiben szeretné tudni, miről szól a Prémium tartalom előfizetés, kattintson ide!
Ha csak ezt az egy cikket szeretné megrendelni és forintban fizetné vagy euroban fizetné, kattintson a választott pénznemre.
Ha már van Prémium tartalom előfizetése, itt tud bejelentkezni: