Az itt közölt anyagokra vonatkozóan a szerzői jogokat fenntartom. További publikálásra, kiegészítésre vonatkozó kérdésekkel, kérem, írjon a janok.julia @ vallalkozasszlovakiaban . hu e-mail címre.
A blogbejegyzések tartalma csupán útmutató, segítséget nyújthat, de messze nem ad részletes választ a felmerülhető helyzetekre és semmiképp nem minősül adótanácsadásnak.


Szlovákiában az újonnan megalakult cégek és az újonnan bejegyzett egyéni vállalkozók az adószám kiadásával nem vállnak egyben hozzáadottérték-adó fizetővé. Szlovák közösségi adószám (ami elején ott az SK jel) megszerzését külön adóeljárásban kell kérvényezni.

A szlovák hozzáadottérték-adóról szóló törvény módosítása 2025-től jelentősen megváltoztatja a kötelező és önkéntes hozzáadottérték-adó alany nyilvántartásba vételi szabályait. A cikkben nem írok a közösségen belüli termékbeszerzés, szolgáltatás nyújtás, illetve szolgáltatás igénybevétele miatti kötelező bejegyeztetésről. Ennek feltételei nem változtak.

Szlovák közösségi adószám megszerzése 2025.01.01. után
Janok Júlia
Vállalkozás Szlovákiában

Korábbi rendelkezés csak 2024. december végéig volt érvényes

A Szlovákiában bejegyzett székhellyel, telephellyel vagy szervezeti egységgel rendelkező adóalanynak 2024 végéig akkor kellett hozzáadottérték-adó alannyá válnia, ha legfeljebb 12 egymást követő naptári hónapban az általa szállított termékek, illetve általa nyújtott szolgáltatások értéke eléri a 49 790 eurót. A hozzáadottérték-adó (DPH / szlovák ÁFA) alanyként való nyilvántartásba vétel iránti kérelmet az e forgalom elérésének hónapját követő naptári hónap 20. napjáig kellett benyújtani. A kérelem kézbesítésétől számított 21 napon belül az adóhivatal a vállalkozót hozzáadottérték-adó alanyként nyilvántartásba vette és megadta a szlovák közösségi adószámot.

Az új szabályozás 2025.01.01-től bonyolultabb

Kétféle módon vállhat a vállalkozás szlovák hozzáadottérték-adó fizetővé:

  • kötelezően – a törvényben felsorolt lehetőségek egyike alapján,
  • vagy önkéntes alapon.

Vegyük sorban a törvényben felsorolt lehetőségeket (a teljesség igénye nélkül). Az az adóalany, amelynek Szlovákiában van székhelye, telephelye, lakóhelye, illetve általában Szlovákiában tartózkodik, hozzáadottérték-adó fizetővé válik, amennyiben:

  • a forgalma (bevétele) a tárgyi naptári évben meghaladja az 50.000 eurot, de nem haladja meg a 62.500 eurot, a következő naptári év elejétől válik DPH fizetővé.
  • a bevétele (forgalma) a tárgyi naptári évben meghaladja a 62.500 eurot, már azzal a teljesítéssel, amellyel meghaladta ezt az összeget, hozzáadottérték-adó fizetővé válik,
  • abban az időpontban, amikor a felszámolás nélkül megszűnt adófizető jogutódja lett,
  • egy vállalkozás vagy annak egy részének megszerzése napján, ha a vállalkozásrészen belül tárgyi eszközöket és immateriális javakat is átvesz,
  • azon a napon, amelyen az adózó épületet, épületrészt vagy építési telket átad, illetve megkapja az erre vonatkozó előleget, ha az átadásból származó árbevétel meghaladja a 62.500 eurot.

Bonyolult? Igen! Egyszerűbben fogalmazom

Eltekintve a speciális esetektől, ha csak az alapszabályt vesszük, két értékhatárt szükséges figyelni az elért forgalomra vonatkozóan. Az alacsonyabbnál, tehát ha a vállalkozás forgalma egy naptári évben eléri az 50.000 eurot, nyilvántartásba vételi kérvényt szükséges benyújtani az adóhivatal felé. Méghozzá az adott forgalom elérésétől számítva legkésőbb 5 munkanapon belül. Az szlovák közösségi adószám kiadása után még nem válik hozzáadottérték-adó (DPH / szlovák ÁFA) fizetővé, ha csak nem jelezte ezt a szándékát a kérvény benyújtása során.

Amennyiben a naptári év végéig nem éri el a 62.500 eurot, a következő naptári év első napjától válik hozzáadottérték-adó fizetővé. Ha még ugyanabban a naptári évben elérné a 62.500 forgalmat, azzal a teljesítéssel válik teljeskörű hozzáadottérték-adó fizetővé, amellyel elérte a 62.500 eurot. Természetesen ezt is jelezni kell az adóhatóság felé legkésőbb 5 munkanapon belül.

Valószínűleg Önben is felmerül a kérdés, hogy pl. egy bolti eladás során, ahol pénztárgéppel rögzítik a bevételt, ezt hogyan lehet precízen kivitelezni. Hát nehezen.

Ezért javasolják a szakemberek, hogy az első bejegyeztetés után önkéntes alapon, egy adott időponthoz jelezze a vállalkozás képviselője az adóhatóság felé, hogy attól a naptól kezdve teljeskörű hozzáadottérték-adó fizetővé válik. Nyilván a vállalkozásban is ahhoz az időponthoz szükséges átállítani a rendszereket és a pénztárgépeket, hogy a 23%, 19%, illetve 5% DPH kulcsot tudják érvényesíteni az egyes teljesítéseknél.

Továbbra is fennál az a lehetőség, hogy önkéntes alapon, még az 50.000 euros forgalom elérése előtt kérvényezheti a vállalkozás a hozzáadottérték-adó fizetőként bejegyeztetését.

Forgalom számítása

A forgalmat 2025. január 1-jétől eltérően kell kiszámítani, mint az előző időszakban. Nem a 12 egymást követő naptári hónap árbevételét kell figyelembe venni, hanem a naptári év egyes hónapjaira elért árbevétel értékét minden új naptári év január 1-jétől kezdve nulláról szükséges összeadni.

Adófizető bejegyeztetési kérelem

A kérelmet az adóalany köteles benyújtani attól a naptól számított öt munkanapon belül, amikor a törvényben megállapított árbevételt meghaladta, vagy amikor bekövetkezett az az esemény, amely alapján köteles hozzáadottérték-adó fizetővé bejegyeztetni a vállalkozását.

Mi történik, ha a vállalkozás nem nyújtja be a kérelmet időben

A 2024-es év végéig eléggé laza volt a szabályozás és voltak, akik visszaéltek vele. Ezért 2025. január 1-től szigorították az elkésett regisztrációra vonatkozó előírásokat. Gyakorlatilag attól az időponttól, amikor a törvény értelmében HÉA fizetővé vált a vállalkozás, minden hónapra be kell nyújtani az adóbevallást és be kell fizetni az utólag felszámított hozzáadottérték-adót. Persze, ezen kívül lesz még késedelmi kamat, amit az adóhatóság kiszámít és követelni fog.

Csoportos HÉA alanyiság

A szlovák hozzáadottérték-adó törvény lehetővé teszi az ún. csoportos HÉA regisztrációt. A csoportos regisztráció azt jelenti, hogy a törvényi feltételeknek megfelelő több adóalany egy adóalanyként kerül nyilvántartásba a hozzáadottérték-adó szempontjából.

A csoportos regisztráció előnye, hogy a csoporttagok nem adóztatják meg egymás között a termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást. Az adót a csoport egyéni tagjai által a csoporttagokon kívüli személyeknek nyújtott termékértékesítésekre és szolgáltatásokra vetik ki.

Külföldi személyek hogy kaphatnak szlovák közösségi adószámot

A külföldi személyek szlovák hozzáadottérték-adó fizetővé válásának bejegyeztetésére is új szabályok vonatkoznak.

Külföldi személy a szlovák hozzáadottérték-adó (DPH) törvény szerint az az adóalany, aki az országban székhellyel, telephellyel, lakóhellyel vagy szokásos tartózkodási hellyel nem rendelkezik. 

Korábban, azaz 2024 végéig, a külföldi személyek még az első olyan ügylet előtt, melynek teljesítési helye a Szlovák Köztársaság területén van, és nem volt kire átruházni az adófizetési kötelezettséget, kötelesek voltak megszerezni a szlovák közösségi adószámot. 2025. január 1-től hasonló esetekben csak az első teljesítés pillanatában válnak Szlovákiában hozzáadottérték-adó fizetővé. 5 munkanapon belül kötelesek benyújtani a bejegyeztetésre vonatkozó kérvényt.

Hogy a gyakorlatban ez milyen bonyodalmakhoz vezethet, erről egy külön cikket készítek.

Ha tetszett a cikk és szeretne további hasznos információkhoz jutni, itt feliratkozhat hírlevelemre, amelyhez ajándékba egy kis SK-HU szakszótárt küldök.

Szerző: Janok Júlia – Szlovákiai vállalkozások szakértője, 2025.02.24.

Janok Júlia – accountant-expert (számviteli szakértő). A Párkányi MARK PLUS, s.r.o. tulajdonosa és ügyvezetője. Több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a számvitel és adózás terén. 15 éve segíti azokat a magyar vállalkozókat, akik valamilyen formában (nemcsak szlovák cég által) Szlovákiába terjesztik ki a vállalkozásukat.

Tagok belépése

Elfelejtette a jelszavát?

Csatlakozzon a Prémium tartalom olvasóihoz!